Archiwa kategorii: dokumentalne

TYLKO NIE MÓW NIKOMU | dokument Tomasza Sekielskiego | cały film | 2019

Ten film został w całości sfinansowany ze zbiórki. W toku prac zgłosiło się do nas wiele ofiar, których historie nie znalazły się w tym dokumencie. Dotarły do nas nowe, szokujące dowody w tych sprawach. Dlatego zamierzamy nakręcić kontynuację i tak jak poprzednio chcemy, aby była to produkcja niezależna.

SCENARIUSZ SACHAROWA / JAK ROSJANIE POKONAJĄ USA

Scenariusz Sacharowa – Prosta opcja Rosji, aby pokonać USA i dużą część zachodu. Krótkie porównanie do przepowiedni Alois’a Irlmaier’a. Interesujący wywiad z rosyjskim ekspertem od techniki jądrowej, Profesorem Dr Igorem Ostrecow’em w „autorskim” tłumaczeniu w polskich internetach.

II Wojna światowa w kolorze odc.13 Zwycięstwo na Pacyfiku

Koniec wojny na Pacyfiku jest jednym z głównych i jednym z najstraszniejszych wątków w całej współczesnej historii. Japończycy za żadną cenę nie chcieli się poddać i kontynuowali walkę o każdą kolejną wyspę, a wręcz o każdy kolejny okop. Szef amerykańskich sił powietrznych próbował bombardowaniem Japonii wymusić jej poddanie się. Ponad 200 000 ludzi zginęło, a mimo tego Japonia nie dawała za wygraną. Wreszcie prezydent USA Truman zadecydował o użyciu bomb atomowych na terenach miast Hiroszima i Nagasaki.

Zobacz darmowy film: II Wojna światowa w kolorze odc.13 Zwycięstwo na Pacyfiku

II Wojna światowa w kolorze odc.12 Zwycięstwo w Europie

Te miesiące wojny w Europie odznaczały się coraz większą desperacją. Film śledzi Brytyjczyków i Amerykanów podczas przekraczania Renu i Rosjan podczas ich parcia na Zachód przez Polskę do samych Niemiec. Przedstawia szokujący zapis wyzwolenia Belsen i Buchenwaldu, a także sceny walk na ulicach Berlina. Kulminacją prezentowanej w tym programie historii jest samobójstwo Hitlera, podział Niemiec i proces norymberski.

Zobacz darmowy film: II Wojna światowa w kolorze odc.12 Zwycięstwo w Europie

II Wojna światowa w kolorze odc.11 Wojna o wyspy

Od grudnia 1941 roku, na Pacyfiku trwała zacięta wojna przeciwko Japonii i po wielu zmaganiach Amerykanom udało się ustanowić dominację na morzu po akcji ‘The Great Marianas Turkey Shoot’, podczas której dzięki radarowi Amerykanie zostali w porę ostrzeżeni przed potężnym atakiem ze strony Japończyków, dzięki czemu pozostałości morskiej potęgi Japonii zostały zniszczone. Film śledzi przebieg mało znanego wątku II wojny światowej prowadzonej w dżunglach Birmy.

Zobacz darmowy film: II Wojna światowa w kolorze odc.11 Wojna o wyspy

II Wojna światowa w kolorze odc.10 W zamkniętym kręgu

W 1944 roku Ameryka i Wielka Brytania na Zachodzie oraz Rosja na Wschodzie zaczęły zaciskać kleszcze wokół Niemiec. Film przypomina klęskę aliantów pod Arnhem i tragedię Powstania Warszawskiego, a także szokujące relacje z uwalniania więźniów z obozów zagłady, które w pełni uświadomiło rozmiar Holocaustu.

II Wojna światowa w kolorze odc.9 Lądowanie w Normandii

Z dzisiejszej perspektywy zwycięstwo w tej wojnie wydaje się oczywiste, wygrana w walce przeciwko niemieckiej armii, która wcale nie była armią przegraną. Film przygląda się właśnie tej kwestii – starannie planowanej kampanii, opracowywaniu specjalnego ekwipunku do specjalnych operacji. Opowiada też o zdradzieckich planach, które przeszkodziły Hitlerowi. Pokazuje jak Amerykanie niemal zostali przepędzeni z plaży Omacha. Jeśli tak właśnie potoczyłyby się te wydarzenia, cała operacja mogłaby zakończyć się klęską.

Zobacz darmowy filmII Wojna światowa w kolorze odc.9 Lądowanie w Normandii

II Wojna światowa w kolorze odc.8 Radziecki walec

W lipcu 1943 roku było jasne, że ryzykowna zagrywka Hitlera na Wschodzie nie powiodła się. Po przegranej pod Stalingradem i Moskwą, jego armia była teraz na łasce i niełasce sowieckiej machiny wojennej o ogromnych zasobach i potężnej, nieskończonej wręcz liczby żołnierzy. Armia Czerwona powoli wyparła Niemców z Rosji i dalej przez Ukrainę, Polskę, Bałkany i Węgry. Ta wojna była nie tylko wojną między wojskowymi tytanami, ale także między małymi grupami partyzantów oraz takimi ludźmi jak Tito w Jugosławii, którzy dowodzili nimi przeciwko siłom nazistowskim.

Zobacz darmowy filmII Wojna światowa w kolorze odc.8 Radziecki walec

II Wojna światowa w kolorze odc.7 Zwrot

Zarówno alianci jak i naziści zawsze szukali sposobu na pojedyncze, mocne zagranie militarne, które zakończyłoby wojnę. Brytyjczyk Sir Arthur Harris vel ‘Bomber’ uważał, że rozwiązanie takiej kwestii może leżeć w strategicznym bombardowaniu. Na przykład na całkowitym zbombardowaniu niemieckiej infrastruktury i miast, co uniemożliwiłoby nazistom finansowanie wojny, a zwykłym ludziom odebrałoby chęć do walki. Pomysł ten jednak doprowadził bezpośrednio do drezdeńskiej tragedii, kiedy samoloty alianckie zbombardowały dziesiątki tysięcy zwykłych Niemców. Niemcy wierzyli, że ich ‘szybką i skuteczną’ akcją byłby atak łodzi podwodnych. Jeśli tylko udałoby im się odciąć drogę przez Atlantyk, którą Ameryka dostarczała posiłki Wielkiej Brytanii, aliancki blok niechybnie by się zawalił. Takie myślenie wojskowych przywódców obydwu stron dało początek rozgrywkom pomiędzy ubotami oraz brytyjskimi i amerykańskimi konwojami.

Zobacz darmowy filmII Wojna światowa w kolorze odc.7 Zwrot

II Wojna światowa w kolorze odc.6 Morze Śródziemne i Afryka Północna

Kiedy wczesnym latem 1940 roku Hitler odnosił triumfy w Europie zachodniej zaprzyjaźniony z nim dyktator Włoch, Benito Mussolini marzył o podobnej kampanii na południu. Śniło mu się drugie Imperium Rzymskie. Miało się ono rozciągać od północnej części basenu morza Śródziemnego po północną Afrykę.

Zobacz darmowy film: II Wojna światowa w kolorze odc.6 Morze Śródziemne i Afryka Północna